Přístup k restaurování a přístup k tvorbě nových vitráží je v některých ohledech zásadně jiný, nicméně oba obory se shodují v nutnosti dokonalého zvládnutí řemeslných postupů a zpracování.
Výroba nové vitráže je tvůrčí proces hledání výtvarného a technického řešení. Naproti tomu při restaurování je nutné s pokorou analyzovat a následovat původní technologie, materiálové a technické řešení, bez vkládání vlastní výtvarné invence.
Začínáme průzkumem přímo na místě. Jeho součástí je:
Při návrhu na restaurování vycházíme jak z poznatků zjištěných při průzkumu, z provedených rozborů a analýz, tak z požadavků zadavatele a předjednání se zástupci příslušných orgánů památkové péče.
Závazné stanovisko se vydává pro restaurování kulturních památek nebo jejich částí. Žádost iniciuje vlastník památky, stanovisko vydává obecní úřad obce s rozšířenou působností. V případě, že jde o národní kulturní památku, toto stanovisko vydává krajský úřad.
Více informací viz Památkový zákon, § 14.
Restaurátorské práce probíhají buď na místě nebo v restaurátorském ateliéru.
Při zpracování jsou zpravidla stanoveny kontrolní dny za účasti zadavatele či památkového dozoru.
Instalace na původní místo je součástí restaurátorských prací.
Zpracování restaurátorské zprávy je součástí restaurování.
Nejlépší je začít návštěvou zákazníka u nás v ateliéru, kde je možné si přímo prohlédnout jednotlivé techniky, vzorky skla a realizované objekty.
V případě, kdy zákazník nemá vlastní návrh či jasnou představu o řešení, rádi pomůžeme. Na základě společného výběru zadání zpracujeme varianty řešení s odhadem realizačních nákladů.
Po odsouhlasení návrhu je třeba upřesnit materiálové řešení a detaily provedení. Toto již bývá hrazená část práce, na kterou navazuje realizační část.
Započetí prací je ve většině případů podmíněno zaplacením zálohy, neboť materiálové vstupy často představují hlavní část ceny díla.
Zajišťujeme dopravu a osazení včetně koordinace souvisejících řemeslných prací.
nebo nás kontaktujte:
+420 739 087 746, info@vitraj.cz